Amphenol Aerospace Operations D38999/20FB35SB
D38999/20FB35SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FB35SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20FB35SB.pdf
Availability of D38999/20FB35SB
QUANTITY
D38999/20FB35SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FB35SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20FB35SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MILB
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FB35SB
Related LinksD38999/, D38999/20FB35SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FB35SB Details Description
Related parts for D38999/20FB35SB
SWITCH PUSH SPST-NO 0.01A 35V datasheet.pdf
IC RF POWER DETECTOR TSOT23-6 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
CONTROL RELAY UNDER VOLT 110VAC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 2POS datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 12 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf