TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FB5SA-LC
D38999/20FB5SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FB5SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FB5SA-LC.pdf
Availability of D38999/20FB5SA-LC
QUANTITY
D38999/20FB5SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FB5SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FB5SA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert11-5
Shell Size, MILB
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FB5SA-LC
Related LinksD38999/2, D38999/20FB5SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FB5SA-LC Details Description
Related parts for D38999/20FB5SA-LC
CONN FFC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 14POS STR GOLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.7A SC-70-6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT DIPOLE WCR 2.5GHZ SMA datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 2W datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 20 AWG datasheet.pdf