Souriau Connection Technology D38999/20FE26PAL
D38999/20FE26PAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FE26PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20FE26PAL.pdf
Availability of D38999/20FE26PAL
QUANTITY
D38999/20FE26PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FE26PAL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FE26PAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FE26PAL
Related LinksD38999/2, D38999/20FE26PAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FE26PAL Details Description
Related parts for D38999/20FE26PAL
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE BLUE CMP datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 7A SOLDER datasheet.pdf
SSD 4GB datasheet.pdf
BCF 3.81/11/180F SN GN BX datasheet.pdf
STANDARD NYLON CABLE TIES datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 70POS datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf