Bel Fuse Inc. SC75B-150
SC75B-150 picture photo
Mfg. Part Number
SC75B-150
Brief Description
FIXED IND 15UH 2.75A 90 MOHM SMD
Datasheet Download
SC75B-150.pdf
Availability of SC75B-150
QUANTITY
SC75B-150 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC75B-150
Internal Part NumberEIS-SC75B-150
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating2.75A
Current - Saturation1.8A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.319" L x 0.287" W (8.10mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)