TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FE26PE-LC
D38999/20FE26PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FE26PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FE26PE-LC.pdf
Availability of D38999/20FE26PE-LC
QUANTITY
D38999/20FE26PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FE26PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FE26PE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FE26PE-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FE26PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FE26PE-LC Details Description
Related parts for D38999/20FE26PE-LC
PIN RECPT .015/.020 DIA 0554 SER datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN CAP 6POS MATE-N-LOK NATURAL datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
H48-2 SHEET 320X320X5MM datasheet.pdf
VARISTOR 73.8V 100A 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 220V 1.2A A-MELF datasheet.pdf