Souriau Connection Technology D38999/20FE26SDL
D38999/20FE26SDL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FE26SDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20FE26SDL.pdf
Availability of D38999/20FE26SDL
QUANTITY
D38999/20FE26SDL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FE26SDL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FE26SDL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FE26SDL
Related LinksD38999/2, D38999/20FE26SDL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FE26SDL Details Description
Related parts for D38999/20FE26SDL
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWTCH MINI SPST-NC 16A PIN PLNGR datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 700V 12A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V 10% BX 1808 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16DHVQFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf