Vishay/Dale RWR81N9R31FSS70
RWR81N9R31FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N9R31FSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.31 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N9R31FSS70.pdf
Availability of RWR81N9R31FSS70
QUANTITY
RWR81N9R31FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N9R31FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81N9R31FSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.31
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N9R31FSS70
Related LinksRWR81N9, RWR81N9R31FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N9R31FSS70 Details Description
Related parts for RWR81N9R31FSS70
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 620BGA datasheet.pdf
IC LDO VREG/LIN TXRX DSO-28 datasheet.pdf
LED ASMT-AX00 COOL WHT 7250K SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
LENS AMBER TRANSP DOME FLUTED datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf