TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FG41JE
D38999/20FG41JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG41JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20FG41JE.pdf
Availability of D38999/20FG41JE
QUANTITY
D38999/20FG41JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG41JE
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG41JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG41JE
Related LinksD38999/, D38999/20FG41JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FG41JE Details Description
Related parts for D38999/20FG41JE
LED OPTML XIV WARM WHITE 700MA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 18 OHM 0804 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
6POS PLUG PNL MNT 22-18 NO GSKT datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 8DFN datasheet.pdf
NT24K SLIDE IN MODULE WITH (8) S datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS M R/A .318 4-40 datasheet.pdf