TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FG41JN
D38999/20FG41JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG41JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20FG41JN.pdf
Availability of D38999/20FG41JN
QUANTITY
D38999/20FG41JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG41JN
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG41JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG41JN
Related LinksD38999/, D38999/20FG41JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FG41JN Details Description
Related parts for D38999/20FG41JN
Crystal 4.194304MHz 50ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
LED PNL MT 11/16" 5V WT RED/GRN datasheet.pdf
GSP1 APPLIANCE INLET 10A 70 datasheet.pdf
CABLE 4POS .100 JUMPER 10 INCH datasheet.pdf