Amphenol Aerospace Operations D38999/20FG41PA
D38999/20FG41PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG41PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FG41PA.pdf
Availability of D38999/20FG41PA
QUANTITY
D38999/20FG41PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG41PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG41PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG41PA
Related LinksD38999/, D38999/20FG41PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FG41PA Details Description
Related parts for D38999/20FG41PA
REGULATOR 15.0V 1A SMD T/R datasheet.pdf
RES SMD 6.04M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 20POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 7.1A PPAK SO-8 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 74.1 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7A TO262F datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf