Amphenol Aerospace Operations D38999/20FG41SB
D38999/20FG41SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG41SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20FG41SB.pdf
Availability of D38999/20FG41SB
QUANTITY
D38999/20FG41SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG41SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG41SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG41SB
Related LinksD38999/, D38999/20FG41SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FG41SB Details Description
Related parts for D38999/20FG41SB
IC REG LDO ADJ 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
FUSE PTC 5.00A 30V RESET RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 14BIT MULTIPLYING 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 WW 48POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
UEXT ADAPTOR MODULE RS232 datasheet.pdf
QUICK MOUNT, 2 POLE WC datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf