Souriau Connection Technology D38999/20FH21PNL
D38999/20FH21PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FH21PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20FH21PNL.pdf
Availability of D38999/20FH21PNL
QUANTITY
D38999/20FH21PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FH21PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FH21PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FH21PNL
Related LinksD38999/2, D38999/20FH21PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FH21PNL Details Description
Related parts for D38999/20FH21PNL
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMB datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT SCREW MNT 3/8" datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 6POS datasheet.pdf
HDI/FA EMPO.110F.180OV/LM/G/CUT datasheet.pdf
100UF 75V 10X20 105C RAD datasheet.pdf
CAP POLY 270UF 0.2 4V SMD datasheet.pdf