Souriau Connection Technology D38999/20FH53PNL
D38999/20FH53PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FH53PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20FH53PNL.pdf
Availability of D38999/20FH53PNL
QUANTITY
D38999/20FH53PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FH53PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FH53PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FH53PNL
Related LinksD38999/2, D38999/20FH53PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FH53PNL Details Description
Related parts for D38999/20FH53PNL
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DL VERT 30GOLD datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
SWING KITS HMESWK SERIES datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 35V X5R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf