TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FJ19SN-LC
D38999/20FJ19SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ19SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FJ19SN-LC.pdf
Availability of D38999/20FJ19SN-LC
QUANTITY
D38999/20FJ19SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ19SN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ19SN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ19SN-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FJ19SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FJ19SN-LC Details Description
Related parts for D38999/20FJ19SN-LC
IC SWITCH DUAL SPDT 10TDFN datasheet.pdf
CONN PCB 34POS .100 DL 2.8MM datasheet.pdf
RES SMD 1.54M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.9A 148 MOHM SMD datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 70A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 ACETAL 20MM datasheet.pdf