TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FJ29AC
D38999/20FJ29AC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ29AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FJ29AC.pdf
Availability of D38999/20FJ29AC
QUANTITY
D38999/20FJ29AC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ29AC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ29AC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ29AC
Related LinksD38999/, D38999/20FJ29AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FJ29AC Details Description
Related parts for D38999/20FJ29AC
CONN RCPT 14-16AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V AXIAL datasheet.pdf