Amphenol Aerospace Operations D38999/20FJ35AC
D38999/20FJ35AC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ35AC
Brief Description
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN
Datasheet Download
D38999/20FJ35AC.pdf
Availability of D38999/20FJ35AC
QUANTITY
D38999/20FJ35AC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ35AC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ35AC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ35AC
Related LinksD38999/, D38999/20FJ35AC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FJ35AC Details Description
Related parts for D38999/20FJ35AC
CAP ALUM 0.68UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
PANEL SIDE 70X28X0.8" BLACK 1/PR datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
RES SMD 92.085K OHM 3/4W 2512 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 7POS 1.00MM SMD datasheet.pdf