Souriau Connection Technology D38999/20FJ61PCL
D38999/20FJ61PCL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ61PCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20FJ61PCL.pdf
Availability of D38999/20FJ61PCL
QUANTITY
D38999/20FJ61PCL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ61PCL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ61PCL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ61PCL
Related LinksD38999/2, D38999/20FJ61PCL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FJ61PCL Details Description
Related parts for D38999/20FJ61PCL
CONN FFC HEADER 12POS 2.54MM datasheet.pdf
IC SW CTRLR TANTOS-2G LQFP-100 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4DIP THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DEMO CASE datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 200OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 9 M 20" YEL datasheet.pdf