Amphenol Aerospace Operations D38999/20JB35AN
D38999/20JB35AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JB35AN
Brief Description
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT PIN
Datasheet Download
D38999/20JB35AN.pdf
Availability of D38999/20JB35AN
QUANTITY
D38999/20JB35AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JB35AN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JB35AN
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MILB
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JB35AN
Related LinksD38999/, D38999/20JB35AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JB35AN Details Description
Related parts for D38999/20JB35AN
IC DAC 12BIT DUAL MULT 24DIP datasheet.pdf
HANDLE .625X.281" 10-32THR ALUM datasheet.pdf
IC CTLR HOT SWAP 12A 16DFN datasheet.pdf
TAPE MASK HI TEMP POLY 3/8"X72YD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 10POS datasheet.pdf
A-5566-10A2GS datasheet.pdf
RES 77.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf