Amphenol Aerospace Operations D38999/20JD15JA
D38999/20JD15JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JD15JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JD15JA.pdf
Availability of D38999/20JD15JA
QUANTITY
D38999/20JD15JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JD15JA
Internal Part NumberEIS-D38999/20JD15JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JD15JA
Related LinksD38999/, D38999/20JD15JA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JD15JA Details Description
Related parts for D38999/20JD15JA
BOX ALUM BLACK/NAT 4.72"LX4.06"W datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 4.63V SOT143-4 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 85POS SMD datasheet.pdf