Amphenol Aerospace Operations D38999/20JD19SCLC
D38999/20JD19SCLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JD19SCLC
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20JD19SCLC.pdf
Availability of D38999/20JD19SCLC
QUANTITY
D38999/20JD19SCLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JD19SCLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20JD19SCLC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JD19SCLC
Related LinksD38999/2, D38999/20JD19SCLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JD19SCLC Details Description
Related parts for D38999/20JD19SCLC
RES SMD 30 OHM 5% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM3676SD-ADJ datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 3.832K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf