Amphenol Aerospace Operations D38999/20JD19SCLC
D38999/20JD19SCLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JD19SCLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20JD19SCLC.pdf
Availability of D38999/20JD19SCLC
QUANTITY
D38999/20JD19SCLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JD19SCLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20JD19SCLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JD19SCLC
Related LinksD38999/2, D38999/20JD19SCLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JD19SCLC Details Description
Related parts for D38999/20JD19SCLC
IC REG MULT CONFIG INV 12V TO263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 4V 20% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf