NorComp 172-015-242R001
172-015-242R001 picture photo
Mfg. Part Number
172-015-242R001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
172-015-242R001.pdf
Availability of 172-015-242R001
QUANTITY
172-015-242R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-015-242R001
Internal Part NumberEIS-172-015-242R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package32
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-015-242R001
Related Links172-015, 172-015-242R001 Datasheet, NorComp Distributor
172-015-242R001 Details Description
Related parts for 172-015-242R001
CONN HEADER B/A 4POS DL PCB AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 1A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 180MA 2.75 OHM datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 1 6P 150MM datasheet.pdf