ITT Cannon, LLC D38999/20JE26HD
D38999/20JE26HD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JE26HD
Brief Description
CONN RCPT 26POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
D38999/20JE26HD.pdf
Availability of D38999/20JE26HD
QUANTITY
D38999/20JE26HD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JE26HD
Internal Part NumberEIS-D38999/20JE26HD
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JE26HD
Related LinksD38999/, D38999/20JE26HD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/20JE26HD Details Description
Related parts for D38999/20JE26HD
IC ADDRESS DVR 1-4BIT 80TSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET 6POS 1.25MM CRIMP datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 95A TO240AA datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.995" 3MM 2LD datasheet.pdf
VARISTOR 420V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.51UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf