Amphenol Aerospace Operations D38999/20JE35PE
D38999/20JE35PE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JE35PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JE35PE.pdf
Availability of D38999/20JE35PE
QUANTITY
D38999/20JE35PE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JE35PE
Internal Part NumberEIS-D38999/20JE35PE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JE35PE
Related LinksD38999/, D38999/20JE35PE Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JE35PE Details Description
Related parts for D38999/20JE35PE
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
INDICATOR 24V 14MM FLUSH YELLOW datasheet.pdf
IC MICROPROCESSOR SECURE 80-MQFP datasheet.pdf
CAP LARGE MINI PANEL IND CLEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.26K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf