Amphenol Aerospace Operations D38999/20JG11HN
D38999/20JG11HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG11HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JG11HN.pdf
Availability of D38999/20JG11HN
QUANTITY
D38999/20JG11HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG11HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG11HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG11HN
Related LinksD38999/, D38999/20JG11HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JG11HN Details Description
Related parts for D38999/20JG11HN
CONN HEADER 18POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 86POS DL .100 BLK datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM BK datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 695MA 200 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
22UF 6,3V 10X7X4MM 125C 20000H datasheet.pdf