Mallory Sonalert Products SCE028LA3CK1B
SCE028LA3CK1B picture photo
Mfg. Part Number
SCE028LA3CK1B
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZ VAC 2.9KHZ CLICK
Datasheet Download
SCE028LA3CK1B.pdf
Availability of SCE028LA3CK1B
QUANTITY
SCE028LA3CK1B Order Process
Ship out your order
Specifications of SCE028LA3CK1B
Internal Part NumberEIS-SCE028LA3CK1B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound File2900 Hz Click Pulse
3D ModelSCES.igsSCES.stp
Standard Package1
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesSCE
PackagingBulk
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeAC
Voltage - Rated-
Voltage Range16 ~ 28V
Frequency2.9kHz
Operating ModeClick, Pulse
Sound Pressure Level85dB @ 16V, 61cm
Current - Supply40mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypePanel Mount
TerminationTerminal Block
Size / Dimension42.9mm Dia x 38.4mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCE028LA3CK1B
Related LinksSCE028, SCE028LA3CK1B Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SCE028LA3CK1B Details Description
Related parts for SCE028LA3CK1B
CONN TERM BLOCK T/H 16POS 3.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 10MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32K 32HVQFN datasheet.pdf
IC FPGA 115 I/O 208QFP datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf