Souriau Connection Technology D38999/20JG11JN
D38999/20JG11JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG11JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JG11JN.pdf
Availability of D38999/20JG11JN
QUANTITY
D38999/20JG11JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG11JN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG11JN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG11JN
Related LinksD38999/, D38999/20JG11JN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20JG11JN Details Description
Related parts for D38999/20JG11JN
IC FLASH 4MBIT 80NS 48TSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LABEL 4X4" RED ON WHITE 50/PK datasheet.pdf
FUSE AUTO 40A 32VDC 500 PACK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.75A/0.25A 28QFN datasheet.pdf