Amphenol Aerospace Operations D38999/20JG16HN
D38999/20JG16HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG16HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JG16HN.pdf
Availability of D38999/20JG16HN
QUANTITY
D38999/20JG16HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG16HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG16HN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG16HN
Related LinksD38999/, D38999/20JG16HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JG16HN Details Description
Related parts for D38999/20JG16HN
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 72POS datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf