Amphenol Aerospace Operations D38999/20JG16PA-LC
D38999/20JG16PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG16PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
D38999/20JG16PA-LC.pdf
Availability of D38999/20JG16PA-LC
QUANTITY
D38999/20JG16PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG16PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG16PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG16PA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20JG16PA-LC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JG16PA-LC Details Description
Related parts for D38999/20JG16PA-LC
IC SENSOR UNDERVOLTAGE 5V MICRO8 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SINGLE R/A 19POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MUX-LATCH 3BIT 4:1 28-PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 250 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 0.752" DIA NAT datasheet.pdf
LED WARM WHITE 2700K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf