ITT Cannon, LLC D38999/20JG41SE
D38999/20JG41SE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG41SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
D38999/20JG41SE.pdf
Availability of D38999/20JG41SE
QUANTITY
D38999/20JG41SE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG41SE
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG41SE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG41SE
Related LinksD38999/, D38999/20JG41SE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/20JG41SE Details Description
Related parts for D38999/20JG41SE
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.018DIA TIN datasheet.pdf
CONN DIN RECEPT 64POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.1V SNT-4A datasheet.pdf