JAE Electronics JN2DS10SLN-R
JN2DS10SLN-R picture photo
Mfg. Part Number
JN2DS10SLN-R
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG HSG FMALE 10POS STR
Datasheet Download
JN2DS10SLN-R.pdf
Availability of JN2DS10SLN-R
QUANTITY
JN2DS10SLN-R Order Process
Ship out your order
Specifications of JN2DS10SLN-R
Internal Part NumberEIS-JN2DS10SLN-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesJN2
PackagingTray
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - InsertS
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Twist
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishZinc Alloy, Zinc Plated, Black
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesBackshell
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JN2DS10SLN-R
Related LinksJN2DS1, JN2DS10SLN-R Datasheet, JAE Electronics Distributor
JN2DS10SLN-R Details Description
Related parts for JN2DS10SLN-R
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 66POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SPST 2 SEC STRAIGHT TERM datasheet.pdf
IC DAC DUAL I2C TSOT-23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 34MM datasheet.pdf