Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ24PN
D38999/20JJ24PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ24PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JJ24PN.pdf
Availability of D38999/20JJ24PN
QUANTITY
D38999/20JJ24PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ24PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ24PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ24PN
Related LinksD38999/, D38999/20JJ24PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ24PN Details Description
Related parts for D38999/20JJ24PN
IC OPAMP JFET 4MHZ 14DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 620K OHM 0804 datasheet.pdf
IC FPGA 2M CONFIG MEM 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 560PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 56.0K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 642 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 8PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 240V 225MA SOT23 datasheet.pdf
OSC MEMS 56.75MHZ CMOS SMD datasheet.pdf