Souriau Connection Technology D38999/20KJ61AC
D38999/20KJ61AC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KJ61AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20KJ61AC.pdf
Availability of D38999/20KJ61AC
QUANTITY
D38999/20KJ61AC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KJ61AC
Internal Part NumberEIS-D38999/20KJ61AC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KJ61AC
Related LinksD38999/, D38999/20KJ61AC Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20KJ61AC Details Description
Related parts for D38999/20KJ61AC
IC REG LDO 2.8V 35MA SC82AB datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 600MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 44MA 25 OHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CRIMP TOOL FRAME datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf