Amphenol Aerospace Operations D38999/20MF35PA
D38999/20MF35PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MF35PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20MF35PA.pdf
Availability of D38999/20MF35PA
QUANTITY
D38999/20MF35PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MF35PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20MF35PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MF35PA
Related LinksD38999/, D38999/20MF35PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MF35PA Details Description
Related parts for D38999/20MF35PA
IC INVERTER HEX QUIET 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 300POS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf