Amphenol Aerospace Operations D38999/20MG16SN
D38999/20MG16SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MG16SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20MG16SN.pdf
Availability of D38999/20MG16SN
QUANTITY
D38999/20MG16SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MG16SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20MG16SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MG16SN
Related LinksD38999/, D38999/20MG16SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MG16SN Details Description
Related parts for D38999/20MG16SN
FILTER EMI 47PF 550-700MHZ 5A datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 900KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMB datasheet.pdf
RES 10.0M OHM 1% 100 PPM 1.2W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 15 OHM 30W 5% TO220 datasheet.pdf
IC FPGA 249 I/O 484FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf