ITT Cannon, LLC D38999/20MG41HD
D38999/20MG41HD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MG41HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
D38999/20MG41HD.pdf
Availability of D38999/20MG41HD
QUANTITY
D38999/20MG41HD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MG41HD
Internal Part NumberEIS-D38999/20MG41HD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MG41HD
Related LinksD38999/, D38999/20MG41HD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/20MG41HD Details Description
Related parts for D38999/20MG41HD
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
IC 12-24BIT MUX D LATCH 56-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 100A TO-220 datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 4/3/3-INP 20PLCC datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR PROGR 48TQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 34 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA JJ SILIC 0.75 50 datasheet.pdf