ITT Cannon, LLC D38999/20MG41JE
D38999/20MG41JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MG41JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
D38999/20MG41JE.pdf
Availability of D38999/20MG41JE
QUANTITY
D38999/20MG41JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MG41JE
Internal Part NumberEIS-D38999/20MG41JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MG41JE
Related LinksD38999/, D38999/20MG41JE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/20MG41JE Details Description
Related parts for D38999/20MG41JE
FIXED IND 150UH 280MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 1.15V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG RED 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.3 OHM 10% 975W datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf