Amphenol Aerospace Operations D38999/20MJ19BC
D38999/20MJ19BC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MJ19BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20MJ19BC.pdf
Availability of D38999/20MJ19BC
QUANTITY
D38999/20MJ19BC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MJ19BC
Internal Part NumberEIS-D38999/20MJ19BC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MJ19BC
Related LinksD38999/, D38999/20MJ19BC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MJ19BC Details Description
Related parts for D38999/20MJ19BC
RES SMD 33.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DEKAFIX FSZ 5 MARKED 71-80 50/CD datasheet.pdf
IC 8051 CPU PREC ADC/DAC 64-TQFP datasheet.pdf
IC SWITCH OCTAL SPST 24TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 0.027UF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
IC FIFO 4096X18 15NS 56TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE PIN datasheet.pdf