TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WD15PA-LC
D38999/20WD15PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD15PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WD15PA-LC.pdf
Availability of D38999/20WD15PA-LC
QUANTITY
D38999/20WD15PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD15PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD15PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD15PA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WD15PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WD15PA-LC Details Description
Related parts for D38999/20WD15PA-LC
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN RECEPT 6POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 250MW SOT23 datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
IC ASYNCH 8192X18 25NS 32PLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC 15V OUT 1330MA 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 3A 20 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf