TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WD19PD-LC
D38999/20WD19PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD19PD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WD19PD-LC.pdf
Availability of D38999/20WD19PD-LC
QUANTITY
D38999/20WD19PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD19PD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD19PD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD19PD-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WD19PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WD19PD-LC Details Description
Related parts for D38999/20WD19PD-LC
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 48V datasheet.pdf
CAP PTFE 3.3PF 0.5PF 500V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE SCKT datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
RF-MOUNT-ANT-A datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC CRYPTO TPM LPC 28TSSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO214AB datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf