TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WF11JB
D38999/20WF11JB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF11JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WF11JB.pdf
Availability of D38999/20WF11JB
QUANTITY
D38999/20WF11JB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF11JB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF11JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF11JB
Related LinksD38999/, D38999/20WF11JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WF11JB Details Description
Related parts for D38999/20WF11JB
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf