Souriau Connection Technology D38999/20WF11PB
D38999/20WF11PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF11PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WF11PB.pdf
Availability of D38999/20WF11PB
QUANTITY
D38999/20WF11PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF11PB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF11PB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C