TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG11JN
D38999/20WG11JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG11JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WG11JN.pdf
Availability of D38999/20WG11JN
QUANTITY
D38999/20WG11JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG11JN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG11JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG11JN
Related LinksD38999/, D38999/20WG11JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG11JN Details Description
Related parts for D38999/20WG11JN
MARKER CONN 15X3MM WHT 480/BX datasheet.pdf
IGBT 600V 28A 100W D2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SNSW 0.1A .110 PLAN 79253326 datasheet.pdf
COUPLER 3DB 90DEG 30-76MHZ datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 126MA 8.2 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 550MA 608 MOHM datasheet.pdf