TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG11PA-LC
D38999/20WG11PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG11PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WG11PA-LC.pdf
Availability of D38999/20WG11PA-LC
QUANTITY
D38999/20WG11PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG11PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG11PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG11PA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WG11PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG11PA-LC Details Description
Related parts for D38999/20WG11PA-LC
SENSOR 2000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 8192X36 128QFP datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.8PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 44POS HL LOW P datasheet.pdf