TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG16JD
D38999/20WG16JD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG16JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WG16JD.pdf
Availability of D38999/20WG16JD
QUANTITY
D38999/20WG16JD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG16JD
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG16JD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG16JD
Related LinksD38999/, D38999/20WG16JD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG16JD Details Description
Related parts for D38999/20WG16JD
CONN HEADER .100 SINGL R/A 34POS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SC63 datasheet.pdf
IC AUDIO SUB 1.25W AB 20USMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 85V FULL BRIDGE datasheet.pdf