Amphenol Aerospace Operations D38999/20WG16SN
D38999/20WG16SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG16SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WG16SN.pdf
Availability of D38999/20WG16SN
QUANTITY
D38999/20WG16SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG16SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG16SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG16SN
Related LinksD38999/, D38999/20WG16SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WG16SN Details Description
Related parts for D38999/20WG16SN
CONN PLUG 20POS TOP 4.5MM GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INP 5V I/O 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
TERMINATION BLADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
M4 0.8MM PIGT PNP NC datasheet.pdf