Souriau Connection Technology D38999/20WG35SBL
D38999/20WG35SBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG35SBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 79POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WG35SBL.pdf
Availability of D38999/20WG35SBL
QUANTITY
D38999/20WG35SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG35SBL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG35SBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG35SBL
Related LinksD38999/2, D38999/20WG35SBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WG35SBL Details Description
Related parts for D38999/20WG35SBL
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR W/RESET SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VCXO 3.3V 24-36MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RING UNINS 15-17AWG datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
IC STEREO ADC 16BIT LP 24VQFN datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 32pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf