Amphenol Aerospace Operations D38999/20WG41SC
D38999/20WG41SC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG41SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WG41SC.pdf
Availability of D38999/20WG41SC
QUANTITY
D38999/20WG41SC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG41SC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG41SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG41SC
Related LinksD38999/, D38999/20WG41SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WG41SC Details Description
Related parts for D38999/20WG41SC
RES SMD 16.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 12 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 SQ WW datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf