TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WH53HA
D38999/20WH53HA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH53HA
Brief Description
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WH53HA.pdf
Availability of D38999/20WH53HA
QUANTITY
D38999/20WH53HA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH53HA
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH53HA
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH53HA
Related LinksD38999/, D38999/20WH53HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WH53HA Details Description
Related parts for D38999/20WH53HA
CONN SEAL PERIPHERAL SIZE 13 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 14DSO datasheet.pdf
SENSOR IMAGE CMOS 2MP 38-CSP2 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 37K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf