TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WH53HB
D38999/20WH53HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH53HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WH53HB.pdf
Availability of D38999/20WH53HB
QUANTITY
D38999/20WH53HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH53HB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH53HB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH53HB
Related LinksD38999/, D38999/20WH53HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WH53HB Details Description
Related parts for D38999/20WH53HB
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 43 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP MICA 390PF 0.5% 1KV 2220 datasheet.pdf
IC DSP CTRLR 400MHZ 289CSPBGA datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 6POS datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100 L.585 datasheet.pdf